Bestiář - 20. Pravý stav věcí

19. července 2014 v 12:22 | Adarra |  Bestiář - kapitoly
Kapitola 20 Pravý stav věcí

Všichni se ke mně otočili. Zase jsem byl jednou ve středu pozornosti. A opět za situace, kdy mě to nijak netěšilo.

"Ano?" otázal se předseda Rady důrazně, když jsem se krátce odmlčel.

"Musíme si vážně promluvit," řekl jsem. Sakra, to jsem nemohl začít líp? Tyhle rádoby kultivované fráze mi pěkně lezou krkem. S podrážděným odfrknutím, které protentokrát nepatřilo nikomu z nich, ale mně, jsem pokračoval. "O tom, co se stalo v Grauworru."

"No konečně," vydechl Laihir Akbar. Jeho starší bratr Abastak navázal: "Tak začni, Temné srdce."

Mizerné psisko. Další takový, který by na mojí popravě určitě seděl v první řadě. Naštěstí pro mě jsem vždy byl a stále jsem příliš mocný, než aby mě mohli oficiálně hnát k soudu a potrestat za mé četné zločiny. Ne že by to nikdy nezkusili. Hlupáci, ti si dali!

"Nejsou tu Tiernes a Bhûmrr," poukázal Gligr. Byl pro ukončení schůze, protože chtěl odejít a ne poslouchat řeči nějakého zrádného černokněžníka, tedy mě. Jeho problém - já ho tu přece násilím nedržím. Ať si klidně jde.

Vtom se do toho poprvé vložila ta jediná osoba, kterou jsem momentálně chtěl slyšet. Nymfa živlů, mocná čarodějka a také neobyčejně krásná Siréna Gaia promluvila svým charakteristickým příjemným hlasem a všichni přítomní samci (včetně mě) na okamžik ztuhli slastí.

"Pověz nám, Wardlaku Temné srdce, co jsi v Grauworru zažil."

S trochou úsilí bych jí mohl odporovat, no ale proč bych to dělal? Jedinou větou umlčela všechny, kdo chtěli něco namítat, a umožnila mi tím udělat to, co jsem chtěl - informovat Radu o jednom z nejhorších nebezpečí, jaká kdy Veškerenstvo postihla. Klidně jsem všem vyprávěl, jak jsem ovládl podstatu mého bývalého domovského světa a s jeho pomocí potom prozkoumal záhadné skládanky. Pověděl jsem jim i o tom, že mě během toho někdo napadl, a popsal jsem onen boj.

Poslouchali pozorně, dokonce i Gligr s Abastakem, kteří nic z toho prve slyšet nechtěli. Postupně jim došlo, že to od nich bylo hloupé, a Abastak se dokonce trochu zastyděl. Nu, to je pokrok!

Gaia vyslechla moje líčení velmi zaujatě, a jak jsem se blížil ke konci, její nádherná tvář se stávala stále vážnější. I Ebidramon zvážněl a přitom prakticky celý ztuhl. Gryfové byli znepokojení a zmatení, Laihirové zneklidněli a skoro se začali bát. Oistrighottka s ukrutně dlouhým jménem mě doslova provrtávala pohledem a uvnitř se hádala sama se sebou. Byla stále na vážkách, pokud šlo o to, na kolik mi může důvěřovat. Ne tedy, že by si myslela, že lžu. Spíše pochybovala o čistotě mých úmyslů. Klasika.

"Zní to závažně. Co si o tom myslíš ty sám?" zeptala se mě Gaia, sotva jsem skončil.

Zvedl jsem hlavu a přelétl je všechny pohledem. Budou to považovat za absurdní, ale i tak jim to musím říct. Napadlo mě, jak to podat, a skoro jsem se tomu ušklíbnul. Začal jsem triviální otázkou: "Z kolika základních Prvosil se skládá Veškerenstvo?"

Ze tří: síly neživé (Nongawáeh), síly živé (Gawáeh) a síly magické (Lestranda). Každé jen trochu odrostlejší dítě nebo mládě jakéhokoli tvora z vyšších světů by vám řeklo to samé. Je to úplně první a základní poučka o Veškerenstvu, kterou tu zná ÚPLNĚ každý.

Někteří členové Rady nepatrně vykulili oči nebo pootevřeli čelist údivem nad tím, že jim kladu takovou hloupou otázku. Většina však pochopila, že k tomu mám nějaký důvod. Nenamáhali se mi ovšem odpovědět - bylo to zbytečné.
Po půlminutě ticha jsem rovnou pokračoval: "Obecně se soudí, že ze tří. To ale možná není pravda."

"Jak tohle myslíš?" reagoval okamžitě Ebidramon. Navenek to na sobě nedal znát, ale upřímně se polekal. Správně tušil potíže. Veliké potíže.

Přešel jsem rovnou k věci. "Ty skládanky stvořené černou magií, které mají za úkol ničit životní sílu Gawáeh, v sobě ve skutečnosti žádnou ze tří základních sil nemají, a ten netvor, co na mě zaútočil, také ne."

"To přece není možné," namítl Cyrian.

"Je to možné," zavrtěl jsem hlavou, "v magii je možné všechno. Je to divné, to ano. Nevídané. Neskutečné a neuvěřitelné. Ale určitě ne nemožné." Odhrnul jsem si vlasy z očí a mluvil dál. "Vím, co jsem viděl a cítil. Nepletu se. S ničím takovým jsem se ještě nikdy nesetkal. Je to nové. A bezesporu strašlivé, protože je to cizí, zlé, totálně ničivé a nemáme vůči tomu žádnou obranu."

"Že tohle říkáš zrovna ty," neodpustil si Abastak. Protočil jsem oči a obrátil se přímo na něj. "V záležitosti téhle nové hrozby jsem na tom úplně stejně jako vy. Jako každý živý tvor jsem odkázaný na Gawáeh a mám Tarrovu duši. Jestli se stane něco špatného, dopadnu jako vy, rungská moc mi nepomůže. Tohle může navždy zničit celý systém, je to horší než Černočepelové, jestli ti to ještě nedošlo, troubo."

Černobílý pes se samozřejmě urazil a zasáhnout musel Ebidramon. "Okamžitě toho oba nechte. Wardlak má pravdu, máme co do činění s něčím úplně novým. Co ještě jsi zjistil?"


"Skládanky nemají žádnou životní formu, je to jen zhmotněná magie, nejsou to žádní tvorové nebo něco na ten způsob. Jsou to magické stroje. Zcela neosobní, předem naprogramované. Množí se dělením - vícero způsoby. Pokaždé, když někdo v boji skládanku rozdělí, nebo oddělí její část, ať už fyzicky nebo podstatou, skládanka se rozmnoží. Ze sebemenšího útržku bleskovou rychlostí vyroste celý kus a okamžitě se přidá k ničení. Skládanky se mohou dělit i samy, bez cizího přičinění. Vysají život ze všeho, na co narazí, a získanou energii využívají k vlastnímu růstu a dělení. Jejich počty rostou exponenciálně. Ta, co se před časem objevila u nás v Březové, byla zřejmě úplně první. Byla jen jedna. Nechtě jsem z ní nadělal asi sedmdesát kopií. Tehdy jsem ještě nevěděl, co dělám a co tím můžu způsobit. Březovští obyvatelé nepoznali, o co jde - měli ji za zmutované zvíře z Boerffasu, dokonce ji chtěli prodat otrokářům. Ne, samozřejmě že bych to nepřipustil, Ebidramone. Otrokářství nepodporuju. Poté, co jsem skládanky zahnal rungskou silou, napadly Grauworr. Bratrstvo proti nim bylo bezmocné, protože klasická magie ani naše moc na ně neúčinkují. Během boje v Grauworru se skládanky tak rozmnožily, že teď už jich je několik tisíc. Jejich počet určitě dále poroste děsivým tempem. Nemusím vám snad vysvětlovat, co to znamená - obrovské škody a ztráty na životech. Navíc, jestli to celé rychle nezastavíme, dojde dříve nebo později k zániku Veškerenstva. Skládanky nebudou mít nikdy dost, budou pokračovat v ničení a vysávání živé síly, dokud veškerý život nepohltí a nic nezbyde. Bez Gawáeh zaniknou i druhé síly a sama existence se zhroutí. To by zničilo i samotného Tarra Stvořitele, natož nás. Je mi jedno, jestli do toho půjdete nebo ne, ačkoli myslím, že byste to fakt ignorovat neměli. Já už mám jasno: budu bojovat. Jak se skládankami, tak i s tím, kdo je stvořil. S vámi i bez vás. Tak co? Budete něco dělat?"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 socratic socratic | Web | 20. června 2015 v 9:39 | Reagovat

rychlá půjčka bez koruny ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama